לשמור על הבית בחג – עשרת הדברות

article-image

לספר לכל החברים בפייסבוק שאתם בחופשה

זה כולל ציוץ בטוויטר, תיוג תמונה, תיוג שלכם במדינה אחרת או כל סטטוס שיכול להעיד על כך שאתם בחופשה.

"פורצים מקצועיים נעזרים ברשתות החברתיות כדי לגלות אילו בתים יהיו פנויים ומתאימים לפריצה", אומר דניס סרילאן מסרילאן מנעולים. "לכן, כדאי לקחת זאת בחשבון ולשמור על פרופיל נמוך".

בנוסף, כדאי להימנע מעדכון של בעלי מקצוע שנמצאים בקשר רצוף אתכם ומגיעים לבית (מנקה, עוזר-בית, גנן וכדומה) ולהימנע מלדווח במכולת או בירקן השכונתי על עזיבתכם.

להזמין נהג מונית לכתובת המדויקת שלכם

נכון, היום בעידן הטכנולוגי המשימה מעט יותר מורכבת, אבל נסו בכל זאת להתרחק מעט מהבית שלכם ולהזמין את המונית אל קצה הרחוב.

למה? כי אתם אף פעם לא יודעים מי נהג המונית שלוקח אתכם ואם מי הוא מעדכן על דבר היותכם בחופשה. לוקחים מונית לשדה התעופה? הנהג יודע שאתם בחופשה משפחתית. נוסעים להתארח בחג אצל קרובים משפחה? הבית פנוי לכמה שעות או לכמה ימים. לכן, הימנעו מלנדב אינפורמציה מיותרת.

להחביא מפתח בכניסה לבית

סרילאן: "אחת הטעויות הנפוצות היא להשאיר מפתח בכניסה לבית, לרוב בארון החשמל, מתחת לשטיח או באחד העציצים. אנו מגיעים לבתים רבים שנפרצו בשל העובדה שהפורץ מצא את המפתח. זו הפריצה הכי קלה ושקטה שיש וכדאי מאוד להימנע מכך".

להשאיר את מרפסת השירות פתוחה

"פריצות רבות מתרחשות דרך מרפסת השירות", אומר סרילאן. "זהו אזור שהוא יותר נגיש, ויש לאן ליפול פנימה, הוא לא כמו חלון רגיל, הוא הרבה יותר נוח לפריצה. לכן כדאי לנעול אותו עם מנעול בריח לחלון".

לא להשאיר אף נורה דולקת בבית ולהגיף את כל התריסים בצורה הרמטית

"רצוי להשאיר לפחות נורה אחת דולקת בבית ולא להגיף את התריסים בצורה הרמטית מדי, אלא רק חלקית", אומר אייל מטיאס מאייל המנעולן. "את הזכוכיות לעומת זאת כדאי לנעול בצורה הרמטית ואם יש מנעול בריח בהן כדאי לנעול אותו היטב. זה מעיד מבחוץ על כך שיש אנשים בבית.

אם הבית הוא בית פרטי. בנוסף, כדאי להשאיר מפתח אצל אדם קרוב על מנת שהוא ייכנס מדי פעם לבית וישנה את הרגלי השימוש באור. אם פורצים עוקבים אחרי הבית ורואים שינוי זה יכול לגרום להם לחשוד שיש מישהו בתוך הבית".

איך יודעים איזה חדר להאיר? סרילאן: "כדאי להאיר את החלל הגדול כמו הסלון או כל חדר בחזית הבית שבולט לכיוון הרחוב. חשוב שהאור הדלוק ייראה מכיוון הרחוב ולא שיהיה אור רק בחדר עורפי".

לא לבטל מנוי לעיתון ולהשאיר את הדואר עולה על גדותיו

פורצים לא צריכים יותר מאשר ערימת עיתונים ותיבת דואר העולה על גדותיה. סרילאן: "כדאי לבקש משכן או אדם קרוב לאסוף עבורכם את הדואר ואת העיתונים שנערמים, או לבקש להקפיא את המנוי לעיתון למשך תקופת החופשה".

לא לטפל בנקודות הרגישות ביותר בבית

סרילאן: "בבית פרטי עיקר הפריצות מתרחשות דרך החלונות העורפיים. לכן הדבר החשוב ביותר הוא למגן דווקא אזורים אלו. זו טעות לדאוג לדלת הכי איכותית ומאובטחת ולהשאיר את החלונות לא ממוגנים".

אז לפני שאתם רצים לקנות מצלמות אזעקה, ולמגן את כל הבית בטכנולוגיות מתקדמות דאגו למנעולי בריח לחלונות. סרילאן: "מנעול כזה מוסיף עוד 6-5 דקות לכל חלון שזה המון זמן עבור פורץ, ואז הוא צריך או לנפץ את החלונות ולהסתכן ברעש גדול או שהוא פשוט עובר לפרוץ בבית אחר".

בדירות בבתים משותפים לעומת זאת, הפריצה לרוב מתבצעת דרך דלת הכניסה. לכן, חשוב להקפיד על מיגון טוב של הדלת. סרילאן: "חשוב להחליף צילינדר אם זו דירה חדשה ויש מפתח לדיירים קודמים ולמתווכי דירות. הדבר הכי חכם הוא להתקין בנוסף מנעול עליון שמוסיף עוד שלושה בריחים ומעכב את הפורץ משמעותית ולרוב מונע ממנו מלנסות לפרוץ".

לא לבדוק את תקינות מערכת האזעקה

מטיאס: "גם אם יש בבית מערכת אזעקה מתקדמת חשוב להפעיל אותה לפני היציאה מהבית ולבדוק את תקינותה. חשוב לבדוק שהשנאים מחוברים לארון התקשורת של האזעקה". בנוסף, אם במשך תקופה ארוכה לא הוחלפו בטריות, כדאי לפני החופשה להחליף אותן.

מקור: ynet