למה אין פיקוח ממשלתי על מנעולנים

article-image

בניגוד למספר מצומצם של מקצועות, בכ-90% מהתחומים בעלי המקצוע לא נדרשים להסמכה ואין עליהם פיקוח. אז מה חשוב לדעת? המקצוענים עם כל התשובות

כיום ישנם מספר ענפים בתחום בעלי המקצוע לבית, שמחייבים רישיון על מנת לעסוק בו. על מנת להתקין ולתת שירות בתחום גז הבישול הביתי, נדרשת תעודת הסמכה מטעם משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים. זאת כי גז בישול (גפ"מ) הוא חומר מסוכן ביותר המסכן חיים ורכוש, ומחייב שמירה על נהלי בטיחות קפדניים ולפיכך בעל המקצוע חייב לקבל היתר לעסוק בו. מי שעוסק בתחום זה ללא היתר עובר על החוק.

בתחום המנעולים נדרשת התערבות ממשלתית. כיום, לא נדרש רישיון או תעודת הסמכה מטעם שום גוף ממשלתי, ולמעשה קיימים בשוק 'חאפרים' רבים שהצרכן למעשה מעניק להם גישה קלה ונוחה לביתו. איש לא מבטיח שמי שמכר לך את הצילינדר לא שמר לעצמו העתק.

הבעיה מתחילה בכך שעל מנת לעסוק בתחום לא נדרש שום רישיון או תעודת הסמכה מטעם גוף ממשלתי. הצרכנים לעתים מתבלבלים וחושבים שהמשטרה

מעניקה היתרים למנעולים, אך זו טעות לחשוב כך. זה כלל לא בתחום סמכותה של המשטרה, ואם מנעולן מציג בפני הצרכן אישור על היעדר רישום פלילי, זה כלל לא מעיד על כך שהוא "מוסמך מטעם המשטרה", ומעיד רק על כך שעד ליום קבלת האישור לא היו לו רישומים פליליים.

בשנים האחרונות פועלה קבוצה בכנסת, מטעם ארגון המנעולנים בישראל, שהגישה הצעת חוק להסדרת העניין ולהקמת מנגנון חקיקה ואכיפה שיעניק וישלול רישיונות במידת הצורך. הבעיה היא שמדובר רק בכ-100 מנעולנים החברים באיגוד, ובשונה מעורכי-דין, מתווכי דירות או רואי חשבון, לא כלכלי להסדיר ענף המורכב מכמות קטנה יחסית של בעלי מקצוע. הנפגעים העיקרים הם כמובן הלקוחות שבטיחותם עלולה להיפגע.

מקור: ynet בטיפול: למה אין פיקוח ממשלתי על בעלי המקצוע – כלכלה